Hány beosztottat rendeljünk egy vezető alá?

2013. Május 03.

Egy vezetőnek 3, 4 vagy 5 beosztottja legyen. Se több, se kevesebb. Ideiglenesen, rövidebb időtartamra meg lehet szegni e szabályt, de általában nem érdemes. Persze indoka is van ennek: ennyi beosztott esetén még általában a vezetési munkán kívül valami egyéb egyéni munkateljesítményt is kérhetünk a vezetőktől. S mivel általában ők jobban képzettek, gyorsabb felfogásúak, mint a többi beosztott munkatárs, ezért fontos erőforrástól fosztjuk meg magunkat, ha 8-15 fő vezetésével megterhelünk valakit.

Ekkora nagy létszámnak egyébként már nem lehet tisztességgel megszervezni a munkáját, és főleg nem lehet a kiadott munkautasítások teljesülését ellenőrizni. Képtelenség a havi személyes munkatárs teljesítmény értékelést elvégezni, és semmiféle javulás nem várható a viselkedésben attól, hogy egy vezető is (elvben) foglalkozik vele.

A másik hiba, amikor valakinek csak 1 vagy 2 beosztottja van. Ez annyira csekély létszám, hogy erre nem érdemes létrehozni semmiféle vezetési szintet. Ne feledjük, hogy egy hierarchia szint létrehozása költséggel is jár, amit csak akkor érdemes vállalnunk, ha a haszna nagyobb, mint a költsége. Ha a 3, 4 vagy 5 beosztott szabályt megtartjuk, akkor két hierarchia szinttel 4-6 fős, 3 hierarchia szinttel, 13-31 fős, 4 hierarchia szinttel 40-156, 5 hierarchia szinttel 121-781 fős cégeket lehet elméletileg felépíteni (ha minden szálon a legalacsonyabb hierarchia szintig lemegyünk, ami nem szokásos megoldás). A valóságban a kisvállalatokban általában 3 hierarchia szint szokott lenni (vezető – középvezető – beosztott), a közepes vállalatokban meg 4-5 (vezető – felső vezető – középvezető – csoportvezető – beosztott munkavállaló).

A nagy létszámú termelés (szolgáltatás) az, ahol általában a magasabb hierarchia szükséges. Ugyanakkor kiemelt fontosságú kreatív emberek kaphatnak asszisztenseket (1-2-t), de nekik ne ők legyenek a vezetőik, hanem az a személy, aki őket is vezeti! Így őket az asszisztensek valóban úgy tudják segíteni, hogy közben nem terheltük meg őket vezetési feladatokkal.

Szerző: Polló László

Vállalati tanácsadó, a Teljesítménybérezés című könyv szerzője, tanácsai, termelékenység javító eljárásai elérhetők a www.lilium.hu oldalon. Közepes méretű cégekben a takarítónőtől a vezérigazgatóig terjedő érdekeltségi rendszereket létesít és vezet be. Tanácsai, eljárásai csodafegyvert adnak a vállalkozó kezébe a vezetés, a termelés- és szolgáltatásszervezés, a tervezés és a kontrolling terén. Kis- és középvállalkozásokra specializált módszertanának alkalmazása tartós versenyképességet biztosít e cégek számára hazai és nemzetközi szinten egyaránt.

« Vissza a tippekhez

Vállalkozói Szemléletű Könyvelő Irodák Magyarországon

Keresse a V licenccel rendelkező könyvelőket!

V Pont bemutató:

Tabula Kft logo

Tabula Kft

Budapest X. kerület

Tabula Kft - Precizitás Felsőfokon!

ERA Könyvelőiroda Kft logo

ERA Könyvelőiroda Kft

Pécs

A hazai kisvállalkozásokat a körülmények belekényszerítették a vállalkozói szemléletű gazdálkodásba anélkül, hogy ennek a legalapvetőbb szabályait, a vállalkozás működését megtanították volna nekik. Ezt a hiányt próbáljuk betölteni.

AUTOMATIKA1EM KFT logo

AUTOMATIKA1EM KFT

KISKUNHALAS

Cégünk 1984. óta működik. 1991. évtől tevékenységünk elsősorban a könyvelés és az adótanácsadás. Az eltelt húsz év munkája bizonyítja, hogy kellő odafigyeléssel, folyamatos szakmai szintemeléssel megbízóink megelégedésére dolgozunk.

További vállalkozó szemléletű könyvelő irodák

Hirdetés: Egyénivállalkozó