Ötleteink jogi védelme

2013. Április 23.

Így rendelkezik a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 1.§/6/ bekezdése. Így ha valaki velünk szemben azzal az igénnyel lép fel, hogy „elloptuk az ő ötletét” – és ez az „ötlet” ezen gondolati formán kívűl nem öltött teste legalább egy szerzői jogi védelem alá tartozó írásos műben, vagy szabadalomban – akkor nyugodtan elküldhetjük.

Ez irányadó a saját ötleteinkre is. Ezért ha az „ötlet” egy szabadalmaztatható, azaz új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható találmányra vonatkozik, akkor azt szabadalmi oltalom alá kell helyezni. Ennek szabályait a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1995. évi XXXIII. törvény tartalmazza.)

Ha az árú, vagy a szolgáltatás megkülönböztetésére szolgáló ábrázolásra – akkor azt védjegyeztetni kell.

Ha az ötlet egy szerzői jogi védelem alá tartozó mű – írás, szoftver, zenealkotás, film stb. – akkor az meg kell írni, illetve el kell készíteni.

Lehetnek olyan helyzetek, amikor egy mű szerzőjének a kiléte vitás, vagy legalábbis vitássá tehető, igazolásra szorul. Erre ad megoldást, ha az elkészített művet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál un. műnyilvántartásba vetetjük. Ez a tanúsítvány sem szerzői jogi, sem a szellemi alkotásra vonatkozó más jogi védelmet nem keletkeztet, csupán bizonyítási eszközként szolgál annak igazolására, hogy a kérelmező által a sajátjaként nyilvántartásba vett szerzői mű vagy kapcsolódó jogi teljesítmény a tanúsítvány kiállításának napján a tanúsítványhoz hozzáfűzött műpéldány szerinti tartalommal létezett. Mindez a szerző, illetve a kapcsolódó jogok jogosultja számára megkönnyíti szerzői (jogosulti) mivoltának bizonyítását.


További információ: http://www.sztnh.gov.hu/szerzoijog/onkentes/index.html?printable=1

Szerző: Dr. Szabó Tibor

Ügyvéd, adószakértő, szakterülete az adó, gazdasági jog és a gazdasági büntetőjog. Az ország legjobb adójogászainak egyike. Az üzlet és a jog kérdéseivel nem csak a gyakorlatban foglalkozik, több sikerkönyv szerzője is:
Vagyongyarapodás és adóellenőrzés. Hogyan bizonyítsuk be vagyonunk adózott forrását? (2007)
A cégmenedzselés kézikönyve (2011)
Ha az olvasó úgy érezné, hogy az egyes írásokban adótrükkökre és jogi kiskapukra lelt – a szerző ezt cáfolja: csak leírta a szabályokat.
Honlapja: www.drszabotibor.hu

« Vissza a tippekhez

Vállalkozói Szemléletű Könyvelő Irodák Magyarországon

Keresse a V licenccel rendelkező könyvelőket!

V Pont bemutató:

Tax-Orientation Consulting Kft logo

Tax-Orientation Consulting Kft

Budapest XIV. kerület

Legrégebbi ügyfelünknek 20 éve mi végezzük a könyvelését és a kapcsolódó egyéb ügyeit. 13 éve társasági formában, könyvelő irodaként működünk. Társaságunk teljes körű szolgáltatást nyújt. Könyvelés - bérszámfejtés - TB ügyintézés - képviselet a hatóságok előtt - rendszeres és eseti adótanácsadás, szükség szerint munkavédelmi, munkaügyi és munkajogi képviselet is.

Bakosné Jenőfi Márta logo

Bakosné Jenőfi Márta

Süttő

Ha nyugodtan akarsz aludni, a lehető legkevesebbet fizetni, akkor válassz engem.

ANTABA  KFT logo

ANTABA KFT

BUDAPEST XV. kerület

KÉT TÜZ KÖZÖTT IS MEGKERESSÜK A KIVEZETŐ UTAT !

További vállalkozó szemléletű könyvelő irodák

Hirdetés: Nyaraljon a spanyol tengerparton