Hogyan finanszírozzuk a céget?

2013. Április 09.

A céget legjobb saját erőből finanszírozni. Ez nem mindig lehetséges.

A hitel felvételét általában mereven ellenzem, mert a szokásos banki feltételek mellett ez rettentő kiszolgáltatottságot jelent a hitelt nyújtó banknak. Elég egy kicsit rosszabb gazdasági helyzet, néhány nagyobb vevő hirtelen elpártolása a konkurencia miatt és máris felszámolásra kerül a cég a hitelének visszafizetése miatt aggódó bank által.

Van azonban a hitelek között egy kivétel, amikor érdemes bevállalni ezt a kockázatot, és ez a projekthitel. Ez az olyan hitel, amikor piackutatással megalapozott, gazdaságossági számításokkal alátámasztott termelőeszközre vesz  fel hitelt a cég. Ugyancsak projekthitellel megvalósítható termék, amikor valamilyen nagyon drága dolgot fedezettel rendelkező idegen megrendelésre hoz létre (például egy új irodaházat, egy különleges terméksorozatot stb.).

A bankok nem kedvelik a projekthitelt (hiányzik a szakértelmük az elbíráláshoz), de rá lehet őket erre is beszélni. Ilyenkor a hitel fedezete mindig a vásárolt termelő gépek, vagy a létrehozandó termék, épület legyen! Annyi önerőt kell hozzátenni, hogy ez elég legyen a banknak!
Jó dolog még valamilyen megtérülő projektre kötvényt kibocsátani – ha valaki hajlandó egy kkv kötvényét lejegyezni, s ez bizony szinte reménytelen vállalkozás.

Még lehet gondolkodni kockázati tőkében, de ehhez már elég nagynak kell lenni, hiszen ők a legalább néhány száz millió forintos befektetéseket preferálják (pénzük van elég és majdnem ugyanannyi idő a kis összegről szóló üzleti terv elbírálása, mint egy komolyabbé).

Kisebb várhatóan megtérülő üzletekhez még léteznek az ún. „üzleti angyalok”, akik e rendkívül kockázatos befektetési formát művelik. Már megtalálni őket is nehéz Magyarországon, de kevesen vannak, és elárasztják őket a képtelenebbnél képtelenebb ötletekkel, így nehéz hozzájuk bejutni.

Szerző: Polló László

Vállalati tanácsadó, a Teljesítménybérezés című könyv szerzője, tanácsai, termelékenység javító eljárásai elérhetők a www.lilium.hu oldalon. Közepes méretű cégekben a takarítónőtől a vezérigazgatóig terjedő érdekeltségi rendszereket létesít és vezet be. Tanácsai, eljárásai csodafegyvert adnak a vállalkozó kezébe a vezetés, a termelés- és szolgáltatásszervezés, a tervezés és a kontrolling terén. Kis- és középvállalkozásokra specializált módszertanának alkalmazása tartós versenyképességet biztosít e cégek számára hazai és nemzetközi szinten egyaránt.

« Vissza a tippekhez

Vállalkozói Szemléletű Könyvelő Irodák Magyarországon

Keresse a V licenccel rendelkező könyvelőket!

V Pont bemutató:

Kollár Gáborné logo

Kollár Gáborné

Tápiószentmárton

Regisztrált mérlegképes könyvelőként, 2000 óta egyéni vállalkozás keretei között végzem a könyvviteli szolgáltatást.
Irodámban egyéni és társas vállalkozások, mezőgazdasági őstermelők és családi gazdaságok teljes körű könyvelési, adóbevallási és adatszolgáltatási feladatait végezzük.
Igény szerint az iratok feldolgozása és a személyes konzultáció történhet a megbízó székhelyén is.
Kérésre a könyvelési anyagot is a vállalkozás székhelyén vesszük át.
Szakmai felelősségbiztosítással rendelkezem.

Callidus Magyar - Német Könyvelési kft logo

Callidus Magyar - Német Könyvelési kft

Budapest VII. kerület

Társaságunkat 20 évvel ezelőtt - 1991-ben – alapítottuk, a német–magyar gazdasági kapcsolatok erősödésében felismerve az idegen nyelvet beszélő szakemberekkel kapcsolatos igényeket a kis- és középvállalkozások területén.

További vállalkozó szemléletű könyvelő irodák

Hirdetés: Egyénivállalkozó