Az eredményesség mutatói

2013. Február 18.

Az eredménykimutatás egyes tételeiből különféle mutatók képezhetők, amelyek az előző időszak változásaihoz, vagy egy másik céggel összehasonlítva tartalmaznak értékelhető  információkat.

Bruttó jövedelmezőség (Fedezeti hányad) = Értékesítés bruttó eredménye / Értékesítés nettó árbevétele

A bruttó jövedelmezőség (fedezeti hányad) forgalmi költség eljárással készülő eredménykimutatás adataiból számítható. Az értékesítés bruttó eredménye az értékesítés nettó árbevételének és az értékesítés közvetlen költségeinek a különbsége. A kedvező bruttó jövedelmezőség nem minden esetben jelent pozitív adózás előtti eredményt, a közvetett költségek nagysága, aránya jelentősen befolyásolja a vállalkozási tevékenység eredményét.

Árbevétel arányos jövedelmezőség (ROS = Return on sales) = Adózás előtti eredmény / Összes bevétel.

A vállalkozási tevékenység összes bevételének jövedelmezőségét adja, tehát megmutatja, hogy a bevétel hányad része marad eredményként.

Tőkearányos jövedelmezőség (ROA = Return on equity) = Adózott eredmény / Saját tőke

A tulajdonosok által rendelkezésre bocsátott, illetve a megelőző évek tevékenységéből felhalmozott eredmény, a saját tőke jövedelmezőségének mérésére szolgál mind a hazai, mind a nemzetközi gyakorlatban.

Az árbevétel, illetve saját tőke arányos jövedelmezőség tevékenység-független mutatónak tekinthető, eltérő iparágban, üzletágban működő vállalkozások összehasonlítására is alkalmazható, illetve befektetői döntések alapja lehet.

Eszközarányos jövedelmezőség (ROA = Return on Assets, ROI = Return on Investment)

ROA = Adózás előtti eredmény / Összes eszköz

ROI = Adózás előtti eredmény / Beruházás

Ezek a mutatók az eszközök jövedelem termelőképességére mutatnak rá. A ROA azt fejezi ki, hogy a vállalkozás eszközállománya milyen mértékű jövedelemtermelésre képes, a ROI a vállalkozás beruházásának hatékonyságát méri.

Munkaarányos jövedelmezőség

Bérköltség arányos jövedelmezőség = Adózás előtti eredmény / Bérköltség

Személyi jellegű ráfordítás arányos jövedelmezőség = Adózás előtti eredmény / Személyi jellegű ráfordítás.

A munkaarányos jövedelmezőség vizsgálata az inkább munka- mint anyagigényes tevékenységek esetében indokolt. A vetítési alapban a személyi jellegű ráfordítás a bérköltséggel szemben átfogóbb kategória, mert ebbe beletartoznak a személyi jellegű egyéb kifizetések, illetve a bérjárulékok is.

Szerző: Junkertné dr.Szűcs Zsuzsanna

A Saldo Zrt. számviteli és adótanácsadó részlegének munkatársa, ahol vállalati főkönyvelők kérik tanácsait. A Lízing kézikönyv és más adózási könyvek szerzője, az Önadózó újság állandó partnere. Adózási, számviteli konferenciák előadója, és mérlegképes könyvelők oktatója.

« Vissza a tippekhez

Vállalkozói Szemléletű Könyvelő Irodák Magyarországon

Keresse a V licenccel rendelkező könyvelőket!

V Pont bemutató:

Solar-Sec Bt. logo

Solar-Sec Bt.

Budapest XVIII. kerület

Irodánkban biztos kezekben van vállalkozása jövője! 20 éves szakmai tapasztalattal, a vállalkozók érdekeit szem előtt tartó könyveléssel, és adótanácsadással biztosítjuk, hogy a nyereség legnagyobb része a cég zsebében maradjon. Reális áron dolgozunk. A könyvelési díj tartalmazza a bérszámfejtést, adóbevallás készítést, adótanácsadást, könyvelést, adóhivatal előtti képviseletet.

V plusz R Bt. logo

V plusz R Bt.

Érd

Egy vállalkozásban a döntések meghozatalához a legfontosabb, hogy legyen információ: mi a választási lehetőség, és mi a következmény, hatás.
Egy könyvelő többet is tehet, mint utólag feldolgozza a számlákat, bizonylatokat.
Rugalmassággal könnyítjük az együttműködést!

Hajnakopitax Kft logo

Hajnakopitax Kft

Miskolc

Miskolcon!

További vállalkozó szemléletű könyvelő irodák

Hirdetés: cegmenedzseles.hu