A mezőgazdasági termelés 70 százalékát a hazai élelmiszeripar vásárolja fel
2013. Január 31. 15:15
A magyar mezőgazdaság termelésének 70 százalékát a magyar élelmiszeripar vásárolja fel - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Budapesten, az Agromash Expo szakkiállítás alkalmából tartott tanácskozáson, amelyet a Magyar Agrárkamara rendezett.
A magyar élelmiszeripar éves termelési értéke jelenleg mintegy 2300 milliárd forint, a mezőgazdaságé pedig mintegy 1800 milliárd forint - ismertette a miniszter.
A magyar élelmiszeripar termelése 2000 és 2010 között hozzávetőleg 20 százalékkal csökkent, a belföldi értékesítés ez idő alatt mintegy 36 százalékkal esett vissza. 2011-ben viszont az élelmiszeripar termelése már 2,3 százalékkal emelkedett, az export pedig 8,2 százalékkal nőtt - emelte ki Fazekas Sándor.
A miniszter hozzátette: a magyar élelmiszer-ipari termelés 90 százalékát a nagy és közepes vállalkozások adják. Ugyanakkor az élelmiszeriparban tevékenykedő cégek 96 százaléka mikro- és kisvállalkozás.
Kardeván Endre, a VM élelmiszerlánc-biztonságért és agrárigazgatásért felelős államtitkára hozzátette: a négynél több embert foglalkoztató élelmiszeripari vállalkozások száma Magyarországon 2677, az élelmiszeripari vállalkozások pedig összesen mintegy 95 ezer embert foglalkoztatnak. Az élelmiszeripar belföldi értékesítése 2012-ben 3,3 százalékkal csökkent, míg a kivitel 6,4 százalékkal nőtt az előző évhez viszonyítva. A magyar élelmiszeripar termelési értéke 2011-ben - ez a legfrissebb éves szintű adat - 2271 milliárd forintot tett ki.
Az államtitkár az élelmiszeripar gondjai között említette egyebek mellett az iparág leromlott műszaki színvonalát, elavult termékszerkezetét, gyenge versenyképességét, romló jövedelmezőségét, valamint a feketegazdaság jelentős arányú jelenlétét az ágazatban. Hozzátette: a kormány - és így az agrárkormányzat is - fontos feladatának tekinti, hogy stabil piacot biztosítson a magyar élelmiszeripari termékeknek bel- és külföldön. A belföldi igényeket pedig a lehető legmagasabb szinten a magyar élelmiszeripar szolgálja ki. Hozzátette: fontos teendő a prémium kategóriájú magyar élelmiszeripari termékek kivitelének növelése, és átfogó feladat, hogy az élelmiszeripar lehetőleg minél több ember számára biztosítson munkát és megélhetést.
Fazekas Sándor miniszter az agrárkamarai választási folyamatot új időszámítás kezdetének nevezte a magyar mezőgazdaság életében. Felhívta a figyelmet: a magyar gazdatársadalom most olyan lehetőség kapujában van, hogy megteremtse az erős agrárérdekeket képviselő köztestületet. A kellő súlyú képviselet létrehozásához - amely képviselni tudja az agrárium minden szereplőjét a termelőtől a feldolgozón át a kereskedőig itthon és külföldön egyaránt - összefogásra van szükség, és ezért minden jogosultat arra bíztatott, hogy vegyen részt az agrárkamarai választási folyamatban.
Győrffy Balázs, a Magyar Agrárkamara átmeneti elnöke úgy összegezte a létrehozandó új agrárköztestület legfontosabb feladatait, hogy szolgáltató jellegű kamarának kell lennie, partneri viszonyt kell kialakítania mind tagjaival, mind pedig az agrártárcával. Utóbbival stratégiai partnerként kell együttműködnie. Aláhúzta: a cél az, hogy ne a kamarának legyenek tagjai, hanem a tagoknak legyen kamarájuk.
Szakértői jelentések a cégtulajdonosnak
- A várakozásoknak megfelelően alakultak a munkaerő-piaci adatok a szakértők szerint
- Az új Földtörvény hatásai az agráriumban
- KSH: májusban tovább csökkentek az ipari termelői árak
- Növekvő pályán tartja magát az építőipar
- Magyarország is építi innovációs ökoszisztémáját
- A The Riverside Company szerint érdemes befektetni a régióban
- Manpower: a magyar cégek harmada nehezen talál megfelelő munkaerőt, főként szakmunkások, mérnökök hiányoznak
- Bisnode: nővelték bevételüket az internetes kereskedők
- Bisnode: évek óta veszteséges a vendéglátóipar
- Ezer milliárdos beruházási igény az állattenyésztésben
V Pont bemutató:
Golyha Tamás Attiláné
Budapest XXIII. kerület
Vállalkozásom könyvviteli szolgáltatásra, bérszámfejtésre valamint teljes körű adminisztrációs feladatok ellátására szakosodott egyéni vállalkozás, mely hat éve töretlenül fejlődik. Szakmai elhivatottságom, precíz munkavégzésem megalapozta, hogy valamennyi partnerem maximális elégedettséggel tekint vissza az elmúlt évek együttmuködésére. A Magyar Könyvelők Országos Egyesületének vagyok a tagja. Rendelkezem könyvelői felelősségbiztosítással.
Szanics Tünde EV
Budapest
2006 óta dolgozom könyvelőként és 2016 óta adótanácsadással is foglalkozom. A ranglétra minden fokát végigjártam, könyveléstől a pénzügyi vezetőig. Az ügyfélkörömben debreceni, balmazújvárosi, bátonyterenyei és budapesti székhellyel rendelkező cégek is vannak.