Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai

2012. Október 02. 09:41

Egyszerűsített foglalkoztatásra jogosító tevékenységek:

 

Egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony

-         mezőgazdasági, turisztikai idénymunkára,

-         alkalmi munkára.

 

Egyszerűsített foglalkoztatás céljára létrehozott jogviszony keletkezése:

 

Egyszerűsített munkaviszony a munkáltató bejelentési kötelezettségének teljesítésével keletkezik.

A munkáltató az illetékes elsőfokú állami adóhatóságnak a munkavégzés megkezdése előtt köteles bejelenteni(elektronikus úton a 12T1042E sz. nyomtatványon, vagy telefonos ügyfélszolgálaton keresztül a 185-ös számon) az alábbi adatokat:

- munkáltató adószáma,

- munkavállaló adóazonosító jele és TAJ száma,

- az egyszerűsített foglalkoztatás jellege,

- munkaviszony napjainak száma.

 

A nem elektronikus úton bevallásra kötelezett munkáltató és a munkavállaló megállapodása alapján az egyszerűsített foglalkoztatás céljából munkaviszonyt az Efo tv. melléklete szerinti szerződés megkötésével is lehet létesíteni, bejelentési kötelezettség teljesítése mellett. A munkaszerződést ekkor a munka megkezdéséig írásba kell foglalni.

 

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény, 2012. július 1-től hatályos 201. §-a alapján továbbra sem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra munkaviszony olyan felek között, akik között a szerződés megkötése időpontjában már munkaviszony áll fenn.

 

Közteher mértéke, megfizetése és bevallása:

 

A munkáltató által fizetendő közteher mértéke a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként:

- mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén 500.- Ft,

- alkalmi munka esetén 1000.- Ft.

 

A munkáltató fizetési kötelezettségét a tárgyhónapot követő hó 12-éig teljesíti a 10032000-06057763 számú beszedési számlára.

 

A munkaadónak elektronikus úton a tárgyhót követő 12. napig 1208 sz. nyomtatványon bevallási kötelezettsége keletkezik.

Az elektronikus bevallásra nem kötelezett adózók 1208E sz. papír alapú bevallást is benyújthatnak.

 

Ellátásra való jogosultság:

 

Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállaló e foglalkoztatása alapján nem minősül a társadalombiztosítási szabályok szerinti biztosítottnak, viszont nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra és álláskeresési ellátásra jogosultságot szerez.

 

Munkavállaló bevallási kötelezettsége

 

Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelemnek a kifizetett (nettó) munkabér száz százalékát kell tekinteni. A munkavállalónak a foglalkoztatásból származó jövedelméről nem kell bevallást benyújtani, kivéve ha:

-         külföldi személy, vagy

-         egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelme az adóévben a 840 ezer Ft-ot meghaladja, vagy

-         az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelme mellett egyéb, adóbevallási kötelezettség alá eső jövedelme is keletkezett.

 

További információ a NAV Adóigazgatóságainak ügyfélszolgálatain, valamint a helyi tarifával hívható 06-40-42-42-42 számon kérhető.

 

« Vissza a Szakértői jelentésekhez

Vállalkozói Szemléletű Könyvelő Irodák Magyarországon

Keresse a V licenccel rendelkező könyvelőket!

V Pont bemutató:

Contorg Consult Adótanácsadó és Könyvelőiroda Kft. logo

Contorg Consult Adótanácsadó és Könyvelőiroda Kft.

Dunaföldvár

Adótanácsadóink jogász és könyvvizsgáló partnereinkkel együttműködve (titoktartási kötelezettségüket szigorúan betartva) hatékony, komplex szolgáltatást nyújtanak adózási, vállalkozási problémák megoldására.

Belső adóellenőrzés, egyes területek (témák) átvilágítása, uniós ügyletek megszervezéséhez, lebonyolításához gyakorlati útmutatókkal kiegészítetett tanácsadás.

Tax & Money Könyvelőiroda logo

Tax & Money Könyvelőiroda

Csongrád

Teljes körű könyvviteli szolgáltatás, személyes konzultáció, és tanácsadás megbízónk székhelyén is.

Bukáné Tusják Katalin logo

Bukáné Tusják Katalin

Debrecen

1991 óta foglalkozom egyéni és társas vállalkozások, valamint civil szervezetek,könyvvezetésével, adóbevallások, beszámolók, munkaügyi feladatok készítésével, képviselettel. Közgazdászként, adószakértőként adótervezést is végzünk. Jogász, könyvvizsgáló, vám-ügyintéző és termékdíj szakértő partnerekkel dolgozunk együtt.

További vállalkozó szemléletű könyvelő irodák

Hirdetés: cegmenedzseles.hu